Ahmet Sarper Doğadan İnsan Manzaraları Fotoğraf Sergisi
(No Ratings Yet)
Loading...

Ahmet Sarper Doğadan İnsan Manzaraları Fotoğraf Sergisi

Ahmet Sarper Doğadan İnsan Manzaraları‘ Myanmar & Luang Prabang’ Fotoğraf Sergisi
28 Ocak-08 Şubat 2014
Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, 28 Ocak- 08 Şubat 2014 tarihleri arasında Ahmet Sarper’in Doğadan İnsan Manzaraları’ Myanmar & Luang Prabang’ fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor!
Memleketimizin “gezgin” fotoğrafçılarından Ahmet Sarper’in çektiği fotoğraflar da zamana direnmeyi başaracak albümlerden olacak gibi: Sarper’in Myanmar’da ve Laos’taki Luang Prabang’ta çektiği fotoğraflar o uzak diyarlardaki hayatların, insanların canlı birer belgesi.
Ahmet Sarper 1946 İstanbul doğumlu bir “gezgin”. Üniversiteyi Fransa’da okuduktan sonra lisansüstü eğitimini Johns Hopkins Üniversitesi’nde tamamlamış. Çeşitli gazetelerde de çalışan Sarper, farklı farklı işler yapsa da tüm yaşamı boyunca dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunmuş. Gençlik yıllarından beri bir tutku haline getirdiği fotoğrafçılıkla modern yaşamın soğukluğuna direnen, “doğal” kalmayı başarabilmiş habitatları yansıtmayı amaçlıyor; bir tür “doğal yaşam” fotoğrafçısı olmayı amaçlıyor. Nitekim bunun uğruna çok gezmiş Sarper: Küba’yı, Fas’ı, Tayland’ı, Kamboçya’yı ve daha nicesini…
Sarper’in İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Myanmar&Luang Parabang adlı fotoğraf kitabında da işte bu çabanın izleri var her karede. Sarper’in –Burma ya da Birmanya olarak da bilinen- Myanmar’da ve Luang Prabang’ta Güneydoğu Asya’da,Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında,Bangladeş,Çin,Hindistan,Laos ve Tayland arasında yer alan ülke.) çektiği yaklaşık 120 fotoğraftan oluşan bu albüm, aynı anda hem egzotik bir lezzeti hem de görsel bir şöleni bünyesinde barındırma özelliğini taşıyor. Sergi, kitaptan bir fotoğraf seçkisi ile Beyoğlu Belediyesi Sanat Galeri’sin de 28 Ocak-08 Şubat 2014 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak!
Myanmar&Luang Parabang, Sarper’in 2010 Şubatı’nda Burma’yı arabayla dolaşarak çektiği fotoğrafların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Eşiyle birlikte Yangon, Bagan, Mandalay, İnleleyk, Luang Prabang (eklemeden geçmeyelim, bu şehir UNESCO tarafından koruma altına alınan “Dünya Mirasları” listesinde bulunuyor) şehirlerine giden Sarper çektiği fotoğraflarda gezdiği şehirlerin gündelik hayatına keskin, reel ve renkli bir bakış atıyor. Bir kadının yemeğini nasıl yediğini fotoğraflıyor, balıkçıların ağlarındaki “bakmasını bilene” güzel noktalara temas ediyor, keşişlerin dinî ve gündelik ritüellerini göz önüne seriyor. Kitabın sayfalarında gezinirken kendimizi Myanmar’ın dünyasında buluyoruz aniden: Bir nehrin kenarında güneşin batışını izliyor, iki keşiş çocuğun neşesine ortak oluyor, bir balıkçının çabasını seyre dalıyoruz.
Sarper’in fotoğraflarının neredeyse tamamının “insan”a dair olduğunu da belirtmek gerek mutlaka. Bahsettiğimiz “doğal yaşam” insanın olmadığı bir “balta girmemiş”lik değil. Bilakis, doğanın üzerine çöküp kendi kurallarını kabul ettirmek yerine doğanın içinde bir hayat kurmuş, doğayla kavga etmeyip dostça bir ilişki kurmuş yaşamların derinliklerine göz atmaya, “insan”ın doğayla dostluğunu kanıtlamaya yönelik fotoğraflar bunlar. Kavga veya öfke yok fotoğraflarında. Yaşam var. Zamanın kalıntılarını yüzünde taşıyan yaşlı bir Burmalı kadının fotoğrafında Myanmar’ın sınırlarını aşan, evrensel bir ifade yakalayabiliyorsunuz.
Kitabın arka kapağındaki kısa metin her şeyi çok güzel özetliyor aslında: “Bu kitap eski Burma, bugünkü Myanmar’ın ve biraz da Laos’un parçası Luang Prabang’ın değişime karşı koyan doğal ve kültürel ortamında, insanları ve yaşamlarını yalnızca fotoğraflarla anlatmayı amaçlıyor.” Ve ekliyor: “Sözü görüntülere bırakarak…”
Ahmet Sarper
Ahmet Sarper 1946 yılında İstanbulda doğdu, ilk ve orta öğrenimini Işık lisesi ve Şişli kolejinde , Yüksek öğrenimin Fransa Gronoble Üniversitesinde, Lisansüstünü ise Johns Hopkins üniversitesinde “Milletlerarası İlişkiler ve Ekonomi Bölümü” nde tamamladı. 1974-1975 yıllarında Deniz Kuvvetlerinde Yedek subay olarak görev yaptı. 1976-1980 yılları arasında Tercüman ve Günaydın gazetelerine bağlı olarak, İran , Kıbrıs, Afganistan , Hindistan, ve Amarika Birleşik Devletlerinde bulundu. 1980-1985 yılları arasında Tekstil sektöründe çalıştı. Gençlik Yıllarından beri ilgi duyduğu fotoğrafçılıkla 1995 yılından itibaren bir anlatım biçimi olarak daha yakından ilgilenmeye başladı. İnsanın yaşam çabalarını görüntülemek için Küba, Moritanya, Fas,Tayland. Burma. Laos, Kamboçya ve Vietnam’da dolaştı. Beş sene içinde her seferinde en az beş hafta kalmak üzere 7 kere Hindistan’a gitti. Doğal ve tarihi dokunun gelişmeye ve değişime direndiği coğrafyadaki insanların yaşamlarını yansıtmayı amaçlayan fotoğraflar çekiyor.

Açılış: 28 Ocak 2014 Salı Saat:14.00
Yer: Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi
İstiklal Cad. No:217

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi İletişim:0212 249 26 10

Ahmet Sarper Doğadan İnsan Manzaraları Fotoğraf Sergisi · Etkinlik Yorumları

Benzer Etkinlikler

Beykoz Mısır Festivali afiş

Beykoz Mısır Festivali

Beykoz Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Mısır Festivali’nde Ayaz Erdoğan ve Ekin Uzunlar sahne alacak. Mısır İkramının yapılacağı festivale davetlisiniz. Tarih:09 Eylül 2023 Saat:19.30 Yer: Beykoz Küçüksu Çayırı

Çanakkale Zaferi Sergisi afiş

Çanakkale Zaferi Sergisi

Büyük zafere tanıklık eden eserlerin yer aldığı Çanakkale Zaferi Sergisi 10-11-12 Mart tarihlerinde 12:00 – 20:00 saatleri arasında ÖzdilekPark İstanbul’da!

Ben de Varım Sergi afiş

Ben de Varım Sergi

25 Kasım – 11 Aralık tarihleri arasında Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı, birçok farklı şehirden görsel sanatlar öğretmenlerinin sanatsal üretimlerinin sergileneceği “Ben de Varım” sergisine tüm sanatseverleri bekliyoruz. Tarih: 25 Kasım-11 Aralık 2022 Yer: Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi

Boşlukta Mevcut Sergisi afiş

Boşlukta Mevcut Sergisi

Simsiyah bir boşluğun içinde vücut bulan sese, ışığa ve kente! Küratörlüğünü Derya Yücel’in yaptığı Boşlukta Mevcut sergisi, sesin ve ışığın başrol oynadığı bir kentte, bir tür ”mekansız mekan” deneyimi sunuyor. Taksim Sanat’ın kamusal alanı, 13 sanatçının güncel gerçeklikte değişen ve dönüşen iletişim biçimlerine dair ses, ışık ve video üretimlerinden oluşan eserlerine ev sahipliği yapıyor. Boşlukta […]

Yerebatan Sarnıcı afiş

Yerebatan Sarnıcı

Romalılar Döneminde İlius Bazilikası’nın olduğu yere yapıldığı için yabancı kaynaklar Bazilika Sarnıcı diyorlar. 532 yılında Bizans İmparatoru l.Jüstinyen tarafından saray’a su sağlamak için yaptırılmış. 80 Milyon metreküp su kapatesine sahip olan sarnıca suyu 25 km uzaklıktaki Belgrat Ormanı’ndan Kemerler ve Tüneller aracılığıyla getirilmiş. Yerebatan Sarnıcı 12 mt Yüksekliğinde 336 Sütun’dan oluşmakta 1500 yıllık bu eser […]