Saraybosna Kırmızı Hattı Fotoğraf Sergisi
(No Ratings Yet)
Loading...

Saraybosna Kırmızı Hattı Fotoğraf Sergisi

“Saraybosna Kırmızı Hattı” bir memleketin kültürel tarihini ortaya çıkaran muhteşem bir anma etkinliğidir. Bu etkinlik 6 Nisan 2012 tarihinde, Saraybosna’nın ana caddesi üzerinde gerçekleşmiştir. 1992-96 arasındaki Saraybosna Kuşatmasının 20’nci Yıldönümü dolayısıyla organize edilmiştir.
Kuşatma sırasında ölen her bir Saraybosnalı için 11,541 adet kırmızı iskemle 744 sıra (izleyici) halinde dizilmiştir. Saraybosna’nın merkezinde, II.Dünya Savaşı kurbanları için yapılmış olan anıttan-“Sonsuz Alev”-başlayan bir hat 800 metre ileride Ali Paşa Camiine kadar uzanmaktadır. Ana sahnede ölen izleyiciler için bir konser düzenlenmiştir. Konser sırasında ve gün boyunca iskembeleler boş tutulmuştur. Akın akın gelen insanlar mesajlar bırakmışlardır.
Bu etkinlik hakkında dünyanın ileri gelen medya mensupları gün boyunca yayın yapmıştır.
Saraybosna kuşatması 20.yüzyılın sembolik bir olayıdır. Bunun sonuçlarından bütün dünya etkilenmiş ve dünya tarihinde uyarıcı bir rol oynamıştır. 20. Yüzyıl Saraybosna’da, Saraybosna Katliamı ile başlamış ve orada Saraybosna’nın kuşatılmasıyla son bulmuştur.
“Saraybosna’da üstlenmiş olan Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi tarafından elde edilen bilgilere göre, Saraybosna’nın 1992-1996 yılları arasında kuşatılması sırasında 11, 541 kişi hayatını kaybetmiştir.
Ben, ‘‘Eğer bu insanlar ölmeyip bugün yaşamış olsaydılar acaba nasıl bir hayatları olurdu diye sık sık tahayyül etmeye çalışırım. Kadın ve erkeklerden oluşan bu insanların yaşları 20-45 arasındaydı. Bugün, kimi işçi kimi de fırıncı, profesör, mühendis vs. olacaklardı… Hepsinin birer ailesi ve torunları olacaktı; Neyi sevelerlerdi? Neyi beğenirlerdi? Bu şehre ve ülkeye yaratıcılıklarıyla ne şekilde katkıda bulunurlardı; yaş günlerini ve Yeni Yılı birlikte kutlarlardı; Adriyatik Denizi kıyılarında tatillerini geçirir belki de kayak yapmak için Olimpik Dağları’na çıkarlardı. Tüm bunları yapabilecekken öldürüldüler. Onlar bizim sessiz kahramanlarımız”
Projenin yazarı Haris Pašović
“Saraybosna Kırmızı Hattı” Saraybosna- Saraybosna şehrinin Doğu Batı Merkezinde oluşturulmuştur.
Küratörlüğünü Beste Gürsu ve Haris Pasovic gerçekleştirdiği sergide Saraybosnalı fotoğrafçılar Dado Ruvić, Denis Ruvić, Midhat Mujkić, Midhat Poturović ve Amer Kajimović fotoğrafları yer almaktadır.

Açılış: 07 Nisan 2014 Pazartesi Saat:18.00
Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, İstiklal Cad. No:21

Saraybosna Kırmızı Hattı Fotoğraf Sergisi · Etkinlik Yorumları

Benzer Etkinlikler

Ben de Varım Sergi afiş

Ben de Varım Sergi

25 Kasım – 11 Aralık tarihleri arasında Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı, birçok farklı şehirden görsel sanatlar öğretmenlerinin sanatsal üretimlerinin sergileneceği “Ben de Varım” sergisine tüm sanatseverleri bekliyoruz. Tarih: 25 Kasım-11 Aralık 2022 Yer: Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi

Boşlukta Mevcut Sergisi afiş

Boşlukta Mevcut Sergisi

Simsiyah bir boşluğun içinde vücut bulan sese, ışığa ve kente! Küratörlüğünü Derya Yücel’in yaptığı Boşlukta Mevcut sergisi, sesin ve ışığın başrol oynadığı bir kentte, bir tür ”mekansız mekan” deneyimi sunuyor. Taksim Sanat’ın kamusal alanı, 13 sanatçının güncel gerçeklikte değişen ve dönüşen iletişim biçimlerine dair ses, ışık ve video üretimlerinden oluşan eserlerine ev sahipliği yapıyor. Boşlukta […]

Yerebatan Sarnıcı afiş

Yerebatan Sarnıcı

Romalılar Döneminde İlius Bazilikası’nın olduğu yere yapıldığı için yabancı kaynaklar Bazilika Sarnıcı diyorlar. 532 yılında Bizans İmparatoru l.Jüstinyen tarafından saray’a su sağlamak için yaptırılmış. 80 Milyon metreküp su kapatesine sahip olan sarnıca suyu 25 km uzaklıktaki Belgrat Ormanı’ndan Kemerler ve Tüneller aracılığıyla getirilmiş. Yerebatan Sarnıcı 12 mt Yüksekliğinde 336 Sütun’dan oluşmakta 1500 yıllık bu eser […]

Özgürlük ve Direniş Hafıza Sergisi afiş

Özgürlük ve Direniş Hafıza Sergisi

Özgürlük ve Direniş Hafıza Sergisi 7-16 Temmuz tarihleri arasında Güngören 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda ziyaret edilebilir.

Zeytinburnu Belediyesi Boğaz Gezileri Başlıyor! afiş

Zeytinburnu Belediyesi Boğaz Gezileri Başlıyor!

Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği rehberli, ikramlı çok havalı Boğaz Gezileri Başlıyor! Zeytinburnu Belediyesi’nin yeniden başlattığı gezi uygulaması ile ilçede yaşayan tüm vatandaşlar “Boğaz Gezisine” ücretsiz katılabilecekler. 14 Mayıs 2022 Saat: 15.00 Başvuru İçin: www.zeytinburnu.istanbul adresinden veya 444 1984 Çözüm Merkezini arayarak başvuru yapabilirsiniz.