Franco Battiato Kişisel Sergisi
(No Ratings Yet)
Loading...

Franco Battiato Kişisel Sergisi

Franco Battiato’nun “Herkes kendi şansının mimarıdır” adlı kişisel sergisi.9 Eylül Salı günü saat 18:00’de Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde açılıyor.

Sergi, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, Türkiye’deki İtalya Büyükelçiliği- tarafından Fiorella Nozzetti’nin organizasyon ve sanatsal koordinasyonuyla Beyoğlu Belediyesi, Katanya Belediyesi işbirliğiyle ve T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde düzenlenmiştir.
Sanatçı Franco Battiato’nun Türkiyedeki ilk kültürel ve sanatsal etkinliğidir. İtalyan ve uluslararası kültürel panoramasının eklektik ve önemli sanatçısı Franco Battiato hem rafine ve popüler bir yazar, kompozitör, klasik şemaların dışına çıkmış içgözlemci bir film yönetmenidir.
Düşsel konularda gezinen ressam eserlerinde özgün yaratıcılık yankıları çağrıştıran atalarının çehresini hatırlıyor.
Sanatçı yolunu şöyle tanımlıyor:” sanat hakkında yanısmamın temel kavramları: zaman, hafıza, tarih, güzellik, tamamen içsel bir gereksinimden doğan görüntülerle tuvalin yüzeyinde hayta bulan, görünmezi açığa çıkaran bir figürasyon arayışı. Ortaçağ ve Bizans sanatını tekrar güncelleştirmeksizin ve ortodosklaştırmaksızın tekrar okumaktan hoşlanıyorum ama içinden sadece figürlerin kutsallığı (gerçete sadece görünen) gibi referansları ve altına batmış alt zemini özgürce çekip çıkarıyorum
Sergideki eserler sanatçının yirmi senelik araştırmasının ürünü olan meditasyon, ruhsal arayış, özbilgiye susamışlık konuları üzerine olup, izleyiciyi her şeyde ısrarcı olan “daha ileri” bir olasılığın keşfine açık derin, dikkatli bir bakışa davet ederek seyredenin zihinsel testlerini tetiklemektedir.
Eserlerin temaları izleyiciyi Franco Battiato’nun müzikal, şiirsel ve görsel unsurların içiçe geçtiği doğu dünyasınolan ilgisinin açığa çıktığı komple ve eklektik kişiliğiyle tanıştıracak. Sanatçının sunduğu konular için ideal bir mekan olan Doğu ile Batı arasındaki körü konumundaki İstanbul’da olağanüstü bir sergi imkanı.
Sergiye Gabriele Mandel, Luigi Turinese, Fiorella Nozzetti ve Elisa Gradi tarafından yazılmış metinlerin ve eser görsellerinin yer aldığı ikil dilde hazırlanış (italyanca/türkçe) bir katalog eşlik edecektir.
Franco Battiato, eserlerinde SÜPHAN BARZANI takma adını kullanmayı sever.

Sergi 20 Eylül tarihine kadar açık kalacak ve Pazar hariç her gün 9.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Tarih: 09 – 20 Eylül 2014
Yer: Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi

Franco Battiato Kişisel Sergisi · Etkinlik Yorumları

Benzer Etkinlikler

Ben de Varım Sergi afiş

Ben de Varım Sergi

25 Kasım – 11 Aralık tarihleri arasında Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı, birçok farklı şehirden görsel sanatlar öğretmenlerinin sanatsal üretimlerinin sergileneceği “Ben de Varım” sergisine tüm sanatseverleri bekliyoruz. Tarih: 25 Kasım-11 Aralık 2022 Yer: Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi

Boşlukta Mevcut Sergisi afiş

Boşlukta Mevcut Sergisi

Simsiyah bir boşluğun içinde vücut bulan sese, ışığa ve kente! Küratörlüğünü Derya Yücel’in yaptığı Boşlukta Mevcut sergisi, sesin ve ışığın başrol oynadığı bir kentte, bir tür ”mekansız mekan” deneyimi sunuyor. Taksim Sanat’ın kamusal alanı, 13 sanatçının güncel gerçeklikte değişen ve dönüşen iletişim biçimlerine dair ses, ışık ve video üretimlerinden oluşan eserlerine ev sahipliği yapıyor. Boşlukta […]

Yerebatan Sarnıcı afiş

Yerebatan Sarnıcı

Romalılar Döneminde İlius Bazilikası’nın olduğu yere yapıldığı için yabancı kaynaklar Bazilika Sarnıcı diyorlar. 532 yılında Bizans İmparatoru l.Jüstinyen tarafından saray’a su sağlamak için yaptırılmış. 80 Milyon metreküp su kapatesine sahip olan sarnıca suyu 25 km uzaklıktaki Belgrat Ormanı’ndan Kemerler ve Tüneller aracılığıyla getirilmiş. Yerebatan Sarnıcı 12 mt Yüksekliğinde 336 Sütun’dan oluşmakta 1500 yıllık bu eser […]

Özgürlük ve Direniş Hafıza Sergisi afiş

Özgürlük ve Direniş Hafıza Sergisi

Özgürlük ve Direniş Hafıza Sergisi 7-16 Temmuz tarihleri arasında Güngören 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda ziyaret edilebilir.

Zeytinburnu Belediyesi Boğaz Gezileri Başlıyor! afiş

Zeytinburnu Belediyesi Boğaz Gezileri Başlıyor!

Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği rehberli, ikramlı çok havalı Boğaz Gezileri Başlıyor! Zeytinburnu Belediyesi’nin yeniden başlattığı gezi uygulaması ile ilçede yaşayan tüm vatandaşlar “Boğaz Gezisine” ücretsiz katılabilecekler. 14 Mayıs 2022 Saat: 15.00 Başvuru İçin: www.zeytinburnu.istanbul adresinden veya 444 1984 Çözüm Merkezini arayarak başvuru yapabilirsiniz.