Eve Dönen Beş Yol – Five Roads Back Home
(No Ratings Yet)
Loading...

Eve Dönen Beş Yol – Five Roads Back Home

Tarihi İstanbul Sanat Merkezi’nde Ödüllü Fotoğrafçı Philipp Rathmer’in Fotoğrafları Sergilenecek

5 Haziran 2014 tarihinde Avrupa Azerbaycan Topluluğu’nun (TEAS) İstanbul Ofisi tarafından, ünlü fotoğrafçı Philipp Rathmer’in fotoğraflarından oluşan “Eve Giden Beş Yol” adlı serginin açılışını medya, iş dünyası, sanat ve sosyeteden birçok üst düzey ismin katılacağı bir akşam ile onbeşinci yüzyıldan kalma tarihi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapacak. 5 Haziran 2014 tarihinde 19.00’da yapılacak açılışın ardından sergi 6 Haziran – 29 Haziran tarihine kadar ücretsiz ve halka açık olacak.

TEAS tarafından düzenlenen bu sergide devam eden Dağlık-Karabağ Savaşı dolayısıyla ortaya çıkan Azeri-Ermeni anlaşmazlığının kurbanı olan yaklaşık 875.000 Ülke İçinde Yerinden Olmuş (IDP) ve sığınmacı Azeri’nin keskin yüzleri ortaya çıkarıyor. Açılış gecesinde sergide bulunacak olan Alman fotoğrafçı Philipp Rathmer’in fotoğrafları, bu sergide sanatçının olağanüstü ve ilham verici vizyonunu yansıtıyor. Bu sergide özel olarak Ülke İçinde Yerinden Olmuş (IDP) ve sığınmacı Azerilerin portrelerine odaklanan sanatçı, daha önce Michael Schumacher, Lady Gaga, Jay Z, Sophia Loren ve Luciano Pavarotti gibi dünyaca ünlü isimlerin fotoğraflarını da çekti.
Sergide bulunan 50 fotoğrafın tümü 2012 yılının Temmuz ayında aynı hafta içerisinde Azerbaycan’ın Ermenistan sınırına yakın olan Tahtaköprü ve Günzali ve Bakü’nün kuzeyinde bulunan Darnagul ve Gizilgum kamplarında çekildi. Fotoğrafçı Philipp Rathmer bu serginin amacını şu şekilde açıklıyor, “Herkesin fotoğrafını siyah bir fon üzerinde çekerek yüzlerinin anlattığı hikâyeyi yansıtmaya çalıştım. Herkesin yüzleri acıyı ve dertlerini anlatıyor, ama aynı zamanda da işgal altındaki bölgelere giden beş ana yolu, yani Eve Giden Beş Yol’u kullanarak, bir gün evlerine dönebilme umudunu da ortaya koyuyor.”
Eve Giden Beş Yol projesi ile ilgili bir kısa filmin de gösterileceği serginin kataloğu da açılış gecesinde katılımcılara dağıtılacak. Geçtiğimiz yıl Berlin ve Paris’te büyük ilgi gören Eve Giden Beş Yol sergisi İstanbul’da ilk kez sanatseverlerle buluşacak.
Ermenistan ile Azerbaycan arasında 1980’li yılların sonunda başlayan çatışmalar, yüz binlerce Azerbaycanlının evlerini terk etmesine neden olmuştur. Azerbaycan’da halen 875.000 IDP ve sığınmacı bulunmaktadır ki bu rakam toplam nüfusun %10’una denk gelmektedir. Günümüzde dünyanın en yüksek IDP nüfuslarından birisi Azerbaycan’da bulunmaktadır. Ermenistan silahlı kuvvetlerinin vatanlarını işgal etmesine karşılık yaklaşık 20 yıl önce geçen dört BM Güvenlik Konseyi Kararına rağmen, bu insanlar halen ülke geneline dağılmış kamplarda yaşamaya devam etmektedir.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi günümüzde Taksim Meydanı, Karaköy Limanı ve Galata Kulesi gibi merkezlere yakınlığıyla İstanbul’un gözde simgelerinden biri haline geldi. Sergi salonu daha önce mimar Palladio, Rönesans sanatının sembolleri Michelangelo, Leonardo ve Raphael ve sürrealist Salvador Dali’nin eserlerinin gösterildiği sergilere ev sahipliği yaptı.

TEAS hakkında:
Avrupa Azerbaycan Topluluğu (The European Azerbaijan Society – TEAS), Azerbaycan ile Avrupa ülkeleri arasında daha yakın ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkiler oluşturmayı ve Azerbaycan’la ilgili farkındalığı artırmayı amaçlayan İngiltere’de kayıtlı bir Pan-Avrupa kuruluşudur. 2008 yılının Kasım ayında kurulan TEAS’ın temelleri bu tarihten dört yıl önce Londra Azerbaycan Topluluğu (London Azerbaijan Society) olarak atılmıştır. TEAS’ın şu anda İngiltere (Birleşik Krallık), Belçika, Fransa, Almanya ve Türkiye’deki ofislerinin yanı sıra Azerbaycan’da da bir temsilciliği bulunmaktadır. TEAS Türkiye, kültürel faaliyetler, ekonomik toplantılar, akademik forumlar ve politik konferanslar düzenleyerek Azerbaycan’ın tanıtımını yapmaya kendisini adamıştır. Azerbaycan’ın zengin kültürü, imkan ve fırsatlarını vurgulamanın yanı sıra, TEAS aynı zamanda Dağlık-Karabağ sorunu ve sonuçlarıyla ilgili farkındalığı arttırmaya da çalışmaktadır. TEAS Türkiye, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki mevcut olumlu ve güçlü ilişkileri daha da ileriye götürmenin yollarını aramaktadır.

Eve Dönen Beş Yol – Five Roads Back Home · Etkinlik Yorumları

Benzer Etkinlikler

Ben de Varım Sergi afiş

Ben de Varım Sergi

25 Kasım – 11 Aralık tarihleri arasında Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı, birçok farklı şehirden görsel sanatlar öğretmenlerinin sanatsal üretimlerinin sergileneceği “Ben de Varım” sergisine tüm sanatseverleri bekliyoruz. Tarih: 25 Kasım-11 Aralık 2022 Yer: Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi

Boşlukta Mevcut Sergisi afiş

Boşlukta Mevcut Sergisi

Simsiyah bir boşluğun içinde vücut bulan sese, ışığa ve kente! Küratörlüğünü Derya Yücel’in yaptığı Boşlukta Mevcut sergisi, sesin ve ışığın başrol oynadığı bir kentte, bir tür ”mekansız mekan” deneyimi sunuyor. Taksim Sanat’ın kamusal alanı, 13 sanatçının güncel gerçeklikte değişen ve dönüşen iletişim biçimlerine dair ses, ışık ve video üretimlerinden oluşan eserlerine ev sahipliği yapıyor. Boşlukta […]

Yerebatan Sarnıcı afiş

Yerebatan Sarnıcı

Romalılar Döneminde İlius Bazilikası’nın olduğu yere yapıldığı için yabancı kaynaklar Bazilika Sarnıcı diyorlar. 532 yılında Bizans İmparatoru l.Jüstinyen tarafından saray’a su sağlamak için yaptırılmış. 80 Milyon metreküp su kapatesine sahip olan sarnıca suyu 25 km uzaklıktaki Belgrat Ormanı’ndan Kemerler ve Tüneller aracılığıyla getirilmiş. Yerebatan Sarnıcı 12 mt Yüksekliğinde 336 Sütun’dan oluşmakta 1500 yıllık bu eser […]

Özgürlük ve Direniş Hafıza Sergisi afiş

Özgürlük ve Direniş Hafıza Sergisi

Özgürlük ve Direniş Hafıza Sergisi 7-16 Temmuz tarihleri arasında Güngören 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda ziyaret edilebilir.

Zeytinburnu Belediyesi Boğaz Gezileri Başlıyor! afiş

Zeytinburnu Belediyesi Boğaz Gezileri Başlıyor!

Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği rehberli, ikramlı çok havalı Boğaz Gezileri Başlıyor! Zeytinburnu Belediyesi’nin yeniden başlattığı gezi uygulaması ile ilçede yaşayan tüm vatandaşlar “Boğaz Gezisine” ücretsiz katılabilecekler. 14 Mayıs 2022 Saat: 15.00 Başvuru İçin: www.zeytinburnu.istanbul adresinden veya 444 1984 Çözüm Merkezini arayarak başvuru yapabilirsiniz.