19. yy Osmanlı Reklamları Kromolitografi Sergisi
(No Ratings Yet)
Loading...

19. yy Osmanlı Reklamları Kromolitografi Sergisi

OSMANLI’YI AVRUPA’YA TANITAN REKLAMLAR PALLADIUM’DA!

Avm Mfi Partners Tarafından Yönetilen; Zengin Marka Karması, Konumu ve Kampanyalarıyla, Konuklarına Alışverişin Ötesinde Farklı Bir yaşam Deneyimi Sunan Palladium, 01-21 Ekim tarihleri arasında 19. ve 20.yy Osmanlı Reklamlarını Palladium Alışveriş Merkezi’nde Sergileyecek.

19. ve 20.yüzyıllarda süt tozu reklamı, kakao, çikolata, şekerleme gibi farklı gıda ürünlerinden çıkan renkli reklam ambalajları ile Fransızca Reklamlarda Osmanlı’nın tasviri yapılırdı. Haremdeki hayat, Osmanlı padişahları, İstanbul şehri, Jön Türklerin konu olduğu bu renkli ambalajlar, gazetelerin siyah beyaz olduğu dönemde, Türkleri en yaygın biçimde tanıtan görsel malzemelerdi. Taş baskı yani kromolitografi tekniği ile üretilen ambalaj kağıtlarından oluşan sergi, 01-21 Ekim tarihleri arasında Palladium Alışveriş Merkezinde düzenlenecek.
Özel platformlarda sergilenecek olan koleksiyonda toplam 160 adet parça bulunuyor. Kromolarda resimlerin yanı sıra hikâyeleri de yer alıyor. Çocuklar için altı-yedi bölümlük macera serileri ve büyükler için pilav, dantel ya da Osmanlı padişahlarını tanıtan yazıların bulunduğu sergide dönemin tarihi ve siyasi olaylarına da yer veriliyor.
Koleksiyon sahibi aile 4 kuşaktır bu geleneği devam ettiriyor. Koleksiyonu anneannesinin çatı katında bulan koleksiyoner Frederic IZYDORCZYK, kromoların, anneannesinin de anneannesine ait olduğunu belirterek kromoları bulduğu sandıkta Avrupa’yı anlatan kromoların yerine Osmanlı kromolarıyla ilgilenmesini ise şöyle anlatıyor; “Çünkü Osmanlı diğerlerine göre çok farklıydı. Diğer hepsinde tanıdık semboller vardı; krallar, kraliçeler, prensesler… Ama Osmanlı’da harem, padişahlar vardı. Kostümlerinin farklılığı ilgimi çekti.”

19. ve 20. Yüzyıl Osmanlı reklam kromoları 01-21 Ekim tarihleri arasında Palladium’da ziyaret edilebilecek.
Palladium Alışveriş Merkezi

19. yy Osmanlı Reklamları Kromolitografi Sergisi · Etkinlik Yorumları

Benzer Etkinlikler

Boşlukta Mevcut Sergisi afiş

Boşlukta Mevcut Sergisi

Simsiyah bir boşluğun içinde vücut bulan sese, ışığa ve kente! Küratörlüğünü Derya Yücel’in yaptığı Boşlukta Mevcut sergisi, sesin ve ışığın başrol oynadığı bir kentte, bir tür ”mekansız mekan” deneyimi sunuyor. Taksim Sanat’ın kamusal alanı, 13 sanatçının güncel gerçeklikte değişen ve dönüşen iletişim biçimlerine dair ses, ışık ve video üretimlerinden oluşan eserlerine ev sahipliği yapıyor. Boşlukta […]

Yerebatan Sarnıcı afiş

Yerebatan Sarnıcı

Romalılar Döneminde İlius Bazilikası’nın olduğu yere yapıldığı için yabancı kaynaklar Bazilika Sarnıcı diyorlar. 532 yılında Bizans İmparatoru l.Jüstinyen tarafından saray’a su sağlamak için yaptırılmış. 80 Milyon metreküp su kapatesine sahip olan sarnıca suyu 25 km uzaklıktaki Belgrat Ormanı’ndan Kemerler ve Tüneller aracılığıyla getirilmiş. Yerebatan Sarnıcı 12 mt Yüksekliğinde 336 Sütun’dan oluşmakta 1500 yıllık bu eser […]

Özgürlük ve Direniş Hafıza Sergisi afiş

Özgürlük ve Direniş Hafıza Sergisi

Özgürlük ve Direniş Hafıza Sergisi 7-16 Temmuz tarihleri arasında Güngören 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda ziyaret edilebilir.

Zeytinburnu Belediyesi Boğaz Gezileri Başlıyor! afiş

Zeytinburnu Belediyesi Boğaz Gezileri Başlıyor!

Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği rehberli, ikramlı çok havalı Boğaz Gezileri Başlıyor! Zeytinburnu Belediyesi’nin yeniden başlattığı gezi uygulaması ile ilçede yaşayan tüm vatandaşlar “Boğaz Gezisine” ücretsiz katılabilecekler. 14 Mayıs 2022 Saat: 15.00 Başvuru İçin: www.zeytinburnu.istanbul adresinden veya 444 1984 Çözüm Merkezini arayarak başvuru yapabilirsiniz.

Geleceğin Ressamları Sergisi afiş

Geleceğin Ressamları Sergisi

Geleceğin Ressamları Sergisi 9-17 Mayıs 2022 tarihlerinde Hizmet Binasında sergilenecek.