Jaume Marzal Canos İstanbul’a Bir Bakış Sergisi
(No Ratings Yet)
Loading...

Jaume Marzal Canos İstanbul’a Bir Bakış Sergisi

Jaume Marzal Canos
Una Mirada a Estambul / İstanbul’a Bir Bakış / İstanbul at a Glance
Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu, , İspanya Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Cervantes Enstitüsü’nün ‘Akdeniz Evi İstanbul’da İspanyol Haftası’ etkinlikleri kapsamında düzenlediği, Jaume Marzal Canos ait ‘İstanbul’a Bir Bakış ‘ sergisine ev sahipliği yapıyor!
Sanatçı sergisinde 22 yağlıboya eserle, İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı, Beyoğlu, Fatih, Karaköy ya da eski Sulukule’den kesitler sunmakta.
Sanatın yaşanması için birbirine ihtiyaç duyan üç bakış vardır. Tasarlanan kişi ya da manzaranın bakışı. O bakışı hisseden , izleyen, yorumlayan ve tuvaline döken ressamın bakışı. Ve son olarak, ona tekrar anlam ve hayat veren seyircinin bakışı.
Bu üçü, üç dünyanın kısa, benzersiz ve tekrarlanamaz bir an içerisinde kesiştiği sembolik bir oyuna eşlik eder.
Bir İstanbul sonbaharında dolaşırken, bu bakışları bazen bir anlığına ve bazen uçsuz bucaksızcasına yakalama fırsatım oldu.
Kıpır kıpır sokaklarından, meydanlarından ve mahallelerinden geçen karakterlerin ruhunu ve farklı dünyalarını tuvallere taşıyarak aktarmaya çalıştım. İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı, Beyoğlu, Fatih, Karaköy ya da eski Sulukule’nin…
Jaume Marzal Canós
Ressam
Jaume Marzal Canós
Jaume Marzal Canos, 1946 yılında Valensiya yakınlarında Moncofar’da doğmuş olan İspanyol sanatçı ve ressamdır. İlk olarak Barcelona’daki LLojta El Sanatları Okulu’ndaki çalışmaları sırasında resim yapmaya başlamıştır. Sanatçı ağırlıklı olarak Alicante’de yaşıyor, ancak Çek Cumhuriyeti’nde Prag ve Pilsen’e sürekli seyahat ediyor.
1991’de Canos onu birkaç Arap ülkesine götürecek bir yolculuğa başladı: Fas, Tunus, Cezayir, Ürdün, Lübnan ve Suriye. Bu süre zarfında İspanya, Belçika, Tunus, Çek Cumhuriyeti ve Suriye’de çeşitli sergiler düzenledi.
2005’ten 2006’ya kadar, sanatçı Litton, Estonya, İsveç, Finlandiya, Danimarka, Polonya, Almanya, Macaristan, Avusturya, Slovakya, Türkiye, Bulgaristan, Bosna Hersek, Hırvatistan ve Slovenya gibi Doğu ve Kuzey Avrupa’daki birçok ülkeyi ziyaret etti. Bu ülkelere seyahatlerinde, sanat merkezlerini ziyaret edip ve resimler yaptı. 2008 ile 2009 yılları arasında Canos, 8 ay boyunca Suriye’ye yaşadı. Biri Şam’daki Cervantes Enstitüsü’nde, diğeri ise Suriye’deki İspanya Büyükelçiliğinde iki sergi düzenledi.
2012 yılında sanatçı, Güneydoğu Asya’ya götürecek yeni bir yolculuğa başladı.. Japonya, Güney Kore, Çin, Vietnam, Tayland, Laos, Sri Lanka ve Malezya’yı ziyaret etti. Asya Kıtası’nın bu bölümünü tasvir eden bir dizi resimler yaptı.
Sergi Açılış: 24 Eylül Pazartesi Saat:18.00
Yer: Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu

Jaume Marzal Canos İstanbul’a Bir Bakış Sergisi · Etkinlik Yorumları

Benzer Etkinlikler

16.İstanbul Bienali afiş

16.İstanbul Bienali

16’cı İstanbul Bienali başlıyor! Pera Müzesi ve Büyükada’da yer alacak İstanbul Bienali sergileri 14 Eylül-10 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bienal sergileri, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi (Tophane) Pera Müzesi ve Büyükada’da beş ayrı noktada giriş ücretsiz.Gelin Yedinci Kıtayı keşfedin. Detaylı bilgi: bienal.iksv.org

Beykoz Mısır Festivali afiş

Beykoz Mısır Festivali

Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen Mısır Festivali’nde Burcu Güneş ve Bahadır Tatlıöz sahne alacak. İllüzyon, Animasyon Gösterileri ve bolca mısır ikramı sizi bekliyor. Etkinlik Ücretsiz Tarih:7 Eylül 2019 Saat:20.30 Bahadır Tatlıöz Konseri Tarih:8 Eylül 2019 Saat:20.30 Burcu Güneş Konseri Yer:Beykoz Küçüksu Çayırı

Nakkaştepe Millet Bahçesi afiş

Nakkaştepe Millet Bahçesi

İstanbul Üsküdar Nakkaştepe gezilecek en güzel yerlerden Boğaz manzarasını en yalın hali ile izleyebileceğiniz ağaçların gölgesinde masalar da piknik yapabileceğiniz, çocuklar için parkları Macera Parkuru,Spor Alanı,Tenis Kortu ve daha bir sürü güzel etkinlik ile halkın hizmetinde.Günlük otopark ücreti 5.TL’dir.

Göç Karma Sergisi afiş

Göç Karma Sergisi

Trump Art Gallery’de, ülkeler arası göçün yanı sıra ruhsal göçü de yansıtan “GÖÇ” Karma Resim Sergisi’ni 1 – 31 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sanat Akadesmiyenleri Sergisi afiş

Sanat Akadesmiyenleri Sergisi

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen SANAT AKADEMİSYENLERİ SERGİSİ’nde ülkemizin dört bir yanındaki seçkin akademisyenlerimizin resim, heykel, grafik, fotoğraf, tekstil ve seramik gibi sanat dallarındaki eserleri sergileniyor. 1 Mart 2019 tarihinde saat 19.00’da yapılacak olan açılış ve kokteyle tüm sanatseverler davetlidir. TARİH: 1 Mart 2019, Cuma, SAAT: 19.00 ADRES: Şişli Belediyesi, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi […]