Jaume Marzal Canos İstanbul’a Bir Bakış Sergisi
(No Ratings Yet)
Loading...

Jaume Marzal Canos İstanbul’a Bir Bakış Sergisi

Jaume Marzal Canos
Una Mirada a Estambul / İstanbul’a Bir Bakış / İstanbul at a Glance
Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu, , İspanya Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Cervantes Enstitüsü’nün ‘Akdeniz Evi İstanbul’da İspanyol Haftası’ etkinlikleri kapsamında düzenlediği, Jaume Marzal Canos ait ‘İstanbul’a Bir Bakış ‘ sergisine ev sahipliği yapıyor!
Sanatçı sergisinde 22 yağlıboya eserle, İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı, Beyoğlu, Fatih, Karaköy ya da eski Sulukule’den kesitler sunmakta.
Sanatın yaşanması için birbirine ihtiyaç duyan üç bakış vardır. Tasarlanan kişi ya da manzaranın bakışı. O bakışı hisseden , izleyen, yorumlayan ve tuvaline döken ressamın bakışı. Ve son olarak, ona tekrar anlam ve hayat veren seyircinin bakışı.
Bu üçü, üç dünyanın kısa, benzersiz ve tekrarlanamaz bir an içerisinde kesiştiği sembolik bir oyuna eşlik eder.
Bir İstanbul sonbaharında dolaşırken, bu bakışları bazen bir anlığına ve bazen uçsuz bucaksızcasına yakalama fırsatım oldu.
Kıpır kıpır sokaklarından, meydanlarından ve mahallelerinden geçen karakterlerin ruhunu ve farklı dünyalarını tuvallere taşıyarak aktarmaya çalıştım. İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı, Beyoğlu, Fatih, Karaköy ya da eski Sulukule’nin…
Jaume Marzal Canós
Ressam
Jaume Marzal Canós
Jaume Marzal Canos, 1946 yılında Valensiya yakınlarında Moncofar’da doğmuş olan İspanyol sanatçı ve ressamdır. İlk olarak Barcelona’daki LLojta El Sanatları Okulu’ndaki çalışmaları sırasında resim yapmaya başlamıştır. Sanatçı ağırlıklı olarak Alicante’de yaşıyor, ancak Çek Cumhuriyeti’nde Prag ve Pilsen’e sürekli seyahat ediyor.
1991’de Canos onu birkaç Arap ülkesine götürecek bir yolculuğa başladı: Fas, Tunus, Cezayir, Ürdün, Lübnan ve Suriye. Bu süre zarfında İspanya, Belçika, Tunus, Çek Cumhuriyeti ve Suriye’de çeşitli sergiler düzenledi.
2005’ten 2006’ya kadar, sanatçı Litton, Estonya, İsveç, Finlandiya, Danimarka, Polonya, Almanya, Macaristan, Avusturya, Slovakya, Türkiye, Bulgaristan, Bosna Hersek, Hırvatistan ve Slovenya gibi Doğu ve Kuzey Avrupa’daki birçok ülkeyi ziyaret etti. Bu ülkelere seyahatlerinde, sanat merkezlerini ziyaret edip ve resimler yaptı. 2008 ile 2009 yılları arasında Canos, 8 ay boyunca Suriye’ye yaşadı. Biri Şam’daki Cervantes Enstitüsü’nde, diğeri ise Suriye’deki İspanya Büyükelçiliğinde iki sergi düzenledi.
2012 yılında sanatçı, Güneydoğu Asya’ya götürecek yeni bir yolculuğa başladı.. Japonya, Güney Kore, Çin, Vietnam, Tayland, Laos, Sri Lanka ve Malezya’yı ziyaret etti. Asya Kıtası’nın bu bölümünü tasvir eden bir dizi resimler yaptı.
Sergi Açılış: 24 Eylül Pazartesi Saat:18.00
Yer: Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu

Jaume Marzal Canos İstanbul’a Bir Bakış Sergisi · Etkinlik Yorumları

Benzer Etkinlikler

Işığın Eşiğinde Sergisi afiş

Işığın Eşiğinde Sergisi

“Işığın Eşliğinde” sergisi TSKM’de açıldı… Nilay ve Selçuk Akbulut çiftinin, “Işığın Eşliğinde” isimli Fine Art sanatsal baskı karma fotoğraf sergisi, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açıldı. Maltepe Belediyesi’nin ilk kez ev sahipliği yaptığı sergide, led panelli fotoğraf görselleri karma bir sergi altında, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergide, fotoğraf dünyasının önde gelen isimleri ve […]

Nâzım Hikmet 117 Yaşında afiş

Nâzım Hikmet 117 Yaşında

Nâzım Hikmet 117 Yaşında… 15 Ocak saat 11’de Tarabya Oteli’nin önünde Nâzım’a karanfiller bırakarak güne başlıyoruz. Akşam 18.30 Sergi açılışı ve 19.30’da Barış İçin Müzik Koro ve Orkestrasının konseri ile program devam edecek. Herkesi bekliyoruz.

Kırmızı Hasat” Resim Sergisi TSKM’de Açıldı afiş

Kırmızı Hasat” Resim Sergisi TSKM’de Açıldı

Maltepe Belediyesi’nin kasım ayındaki sanat etkinlikleri kapsamında, Serpil Tinci’nin “Kırmızı Hasat” isimli ikinci kişisel resim sergisi, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açıldı. Tinci, 2005 yılında Ordu Fatsa’da açtığı çağdaş resim sergisi ve yer aldığı birçok karma serginin ardından, ikinci kişisel sergisini Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde açmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Aklından geçen düşünceleri ve […]

Yasemin Akyol Minyatür Sergisi afiş

Yasemin Akyol Minyatür Sergisi

Yasemin Akyol Minyatür Sergisine davetlisiniz. Tarih:16-29 Kasım 2018 Yer:Belediye Binası Fuaye Alanı

Yansıma – Kişisel Resim Sergisi afiş

Yansıma – Kişisel Resim Sergisi

Nilüfer Aydın’ın, “Yansıma” adlı Kişisel Resim Sergisine davetlisiniz. Tarih:11-15 Kasım 2018 Yer:Kartal Belediye Binası Fuaye Alanı