İstanbul’un 7 tepesi
(No Ratings Yet)
Loading...Loading...

İstanbul’un 7 tepesi

Istanbul Belediyesinin amblemindeki yedi küçük üçgen, üzerinde şehrin kurulduğu tepelerin simgesi olarak bilinir. Peki bu tepeler hangileridir?

Istanbul’un simgesi olmuş bu tepeler şehrin surlarla çevrili olan Konstantiniye (Constantinople) olarak bilinen en eski bölümünde. Eski Roma yedi tepe üzerinde bulunduğu gibi, Yeni Roma olarak kurulan bu güzel şehir de öyle ün yapmış.

“Istanbulu en iyi bilenimiz” John Freely’nin kitabında bu tepeler tek tek anlatılmış. Tepelerin isimleri artık unutulmuş, ama üzerinde anlaşılan bir numaralama sistemi var:

1. Topkapı Sarayı, Sarayburnu, Ayasofya
2. Çemberlitaş, Nurosmaniye Camisi, Cağaloğlu
3. Beyazıt Camisi, Üniversite, Süleymaniye Camisi
4. Fatih Camisi, Zeyrek Kilise Camisi
5. Yavuz Selim Camisi, Rum Lisesi, Fener
6. Edirnekapı, Mihrimah Camisi, Tekfur Sarayı
7. Çapa, Cerrahpaşa, Haseki Külliyesi, Samatya

Yedi tepe’nin ilki,Sarayburnu’ndan içeri doğru yükselen Ayasofya’nın, Sultanahmet Camisi’nin ve Topkapı Sarayı’nın bulunduğu yükselti. Burada Ayasofya ile Sultanahmet Camii’ni görürüz. 17. yüzyıl başında Sedefkâr Mehmet Ağa’nın yaptığı Sultanahmet Camii dünyadaki tek altı minareli cami özelliğini taşıyor.
İkincisi Nuruosmaniye Külliyesi’nin bulunduğu, Çemberlitaş’ın yer aldığı yükseltide yer alan Bizans’tan kalan Konstantin sütunu, bugün de kent silüetinde kendini belli eden bir biçim olarak karşımıza çıkıyor. Ama daha belirgin olarak Nuruosmaniye Camii’ni görüyoruz. 2. Mahmut zamanında başlayıp 3. Osman zamanında biten cami Osmanlı barok tarzını yansıtır ve Sinan ustanın eseridir.
Üçüncüsü İstanbul camilerinin en görkemlisi Süleymaniye, İstanbul Üniversitesi merkez binası olan eski harbiye nezareti’nin bulunduğu yeri de içine alan üçüncü tepede yer alıyor. (Beyazıt Kulesi ve camisiyle yan yana). Sinan’ın bu kentteki en anıtsal eseri dört minaresiyle görkemli bir manzara çiziyor ve Kanuni Sultan Süleyman’ın yüceliğini dünyaya ilan ediyor.
Dördüncüsü, Unkapanı-Yenikapı hattında bir vadi geçer ve kenti adeta ikiye böler. Güneyde Lykos Deresi vadisine ve Aksaray’a doğru inen, kuzeyde dik yamaçlarla haliç sahiline kavuşan yerde yer alan dördüncü tepeyle üçüncü tepeyi Valens kemeri (bozdoğan) birbirine bağlıyor. Dördüncü tepenin üstünde Bizans döneminde Havariyun Kilisesi varken, Osmanlı döneminde onun yerini Fatih Sultan Mehmed’in camisi almıştır.
Beşinci tepe Haliç’in hemen kıyısından dik bir yokuşla yükselir. Fener’in üstündeki, Çarşamba’ya geliriz. Yavuz Sultan Selim’in Camisi bu tepenin üzerinde yapılmıştır. Oğlu Süleyman’ın saltanat döneminde tamamlanan caminin mimarı kesin olarak bilinmez; ama tarzı, fetih öncesinin Osmanlı camilerini andırır.
Altıncısı, kentin en yüksek tepesi Edirnekapı’nın bulunduğu yerdedir. Bu noktada, mimar Sinan’ın kanuni’nin kızı Mihrimah Sultan için yaptığı mihrimah Camii’ni görüyoruz. Dört duvardaki dört büyük kemer kubbeyi destekler. Bu planda çok sayıda pencere açmak mümkün olmuştur ve bu nedenle burası İstanbul’un en aydınlık camisi ünvanını taşır.
Tepelerin altısı Haliç’e yakın sıralanırken, yedincisi Marmara’ya daha yakındır. Aksaray semtinden surlara ve Marmara sahiline kadar giden bölgede yer alan yedinci tepenin bir tepeden çok bir sırt olduğu da söylenebilir. Sırtın en yüksek noktasında, Sadrazam Cerrah Mehmed Paşa’nın yaptırdığı Cerrahpaşa Camii görülür. Erken 17. yüzyıl eseri olan caminin mimarı Sinan’ın kalfalarından Davut Ağa’dır.

İstanbul’un 7 tepesi · Etkinlik Yorumları

Benzer Etkinlikler

İstanbul Modern Sizin Perşembeniz afiş

İstanbul Modern Sizin Perşembeniz

İstanbul Modern Her Perşembe Ücretsiz Olarak Kapılarını Tüm Ziyaretçilere Açıyor.Sanatı Her Kesimden Ziyaretçinin Kültürel Yaşamının Bir Parçası Yapma Amacıyla İstanbul Modern Her Perşembe Günü Ücretsiz Olarak Sizi Koleksiyonlarını Keşfetmeye Davet Ediyor. Etkinlik Tarihi:Her Perşembe Saat:10:00 – 20:00 Etkinlik Mekanı:İstanbulModern İletişim:0212 334 7300

İlham Tibet Kayıp Zamanlar Fotoğraf Sergisi afiş

İlham Tibet Kayıp Zamanlar Fotoğraf Sergisi

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, 20 Kasım-12 Aralık 2015 tarihleri arasında, İlham Tibet’in ‘Kayıp Zamanlar’ fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor! KAYIP ZAMANLAR Dünyanın dördüncü büyük gölü Aral,daha çok pamuk ve pirinç yetiştirme uğruna yok olma noktasında. Gemiler, bu hiçliğin ortasında bir zamanlar su olduğunu anlatan tek kanıt, zamanın kırıldığı noktada bir iz. Zamana direniyor, bekliyor sonsuzluk […]

Rüçhan Keçeci Metal Heykel Sergisi afiş

Rüçhan Keçeci Metal Heykel Sergisi

Rüçhan Keçeci’den Metal Heykel Sergisi 13 Kasım Cuma Beylikdüzü Migros AVM’de! Hafta sonları gerçekleştirilecek Metal Tasarım Çocuk Atölyeleri ile çocuklar çok eğlenecek!

Osmanlı’da Sanat ve Heykeller afiş

Osmanlı’da Sanat ve Heykeller

Sanat silahtan çok daha önemlidir. “İmha” yerine “inşa” eder ve son derece kalıcı sonuçlar verir. Osmanlı’da saraya heykel girip girmediği hep tartışılmış bir konudur. Saraya dekorasyon için heykel konulmuş mudur? Padişahlar heykel sanatı için ne düşünmüştür? Osmanlı’da sanata bakış açısı nedir? Tüm detayları ile Tarihçi Mehmet Ekinci sizler için anlatıyor. Düzenleyen: Antonina Turizm Konuşmacı: Tarihçi […]

Hayata Tutunan Çiçekler Sergisi afiş

Hayata Tutunan Çiçekler Sergisi

“Hayata Tutunan Çiçekler” Kanyon’da… Daha yaşanılabilir bir dünya için soyu tükenmekte olan nadir endemik bitkilere sahip çıkıp farkındalık yaratalım. Tarih: 17-26 Kasım 2015 Yer: Kanyon