İstanbul’un 7 tepesi
Loading ... Loading ...

İstanbul’un 7 tepesi

Istanbul Belediyesinin amblemindeki yedi küçük üçgen, üzerinde şehrin kurulduğu tepelerin simgesi olarak bilinir. Peki bu tepeler hangileridir?

Istanbul’un simgesi olmuş bu tepeler şehrin surlarla çevrili olan Konstantiniye (Constantinople) olarak bilinen en eski bölümünde. Eski Roma yedi tepe üzerinde bulunduğu gibi, Yeni Roma olarak kurulan bu güzel şehir de öyle ün yapmış.

“Istanbulu en iyi bilenimiz” John Freely’nin kitabında bu tepeler tek tek anlatılmış. Tepelerin isimleri artık unutulmuş, ama üzerinde anlaşılan bir numaralama sistemi var:

1. Topkapı Sarayı, Sarayburnu, Ayasofya
2. Çemberlitaş, Nurosmaniye Camisi, Cağaloğlu
3. Beyazıt Camisi, Üniversite, Süleymaniye Camisi
4. Fatih Camisi, Zeyrek Kilise Camisi
5. Yavuz Selim Camisi, Rum Lisesi, Fener
6. Edirnekapı, Mihrimah Camisi, Tekfur Sarayı
7. Çapa, Cerrahpaşa, Haseki Külliyesi, Samatya

Yedi tepe’nin ilki,Sarayburnu’ndan içeri doğru yükselen Ayasofya’nın, Sultanahmet Camisi’nin ve Topkapı Sarayı’nın bulunduğu yükselti. Burada Ayasofya ile Sultanahmet Camii’ni görürüz. 17. yüzyıl başında Sedefkâr Mehmet Ağa’nın yaptığı Sultanahmet Camii dünyadaki tek altı minareli cami özelliğini taşıyor.
İkincisi Nuruosmaniye Külliyesi’nin bulunduğu, Çemberlitaş’ın yer aldığı yükseltide yer alan Bizans’tan kalan Konstantin sütunu, bugün de kent silüetinde kendini belli eden bir biçim olarak karşımıza çıkıyor. Ama daha belirgin olarak Nuruosmaniye Camii’ni görüyoruz. 2. Mahmut zamanında başlayıp 3. Osman zamanında biten cami Osmanlı barok tarzını yansıtır ve Sinan ustanın eseridir.
Üçüncüsü İstanbul camilerinin en görkemlisi Süleymaniye, İstanbul Üniversitesi merkez binası olan eski harbiye nezareti’nin bulunduğu yeri de içine alan üçüncü tepede yer alıyor. (Beyazıt Kulesi ve camisiyle yan yana). Sinan’ın bu kentteki en anıtsal eseri dört minaresiyle görkemli bir manzara çiziyor ve Kanuni Sultan Süleyman’ın yüceliğini dünyaya ilan ediyor.
Dördüncüsü, Unkapanı-Yenikapı hattında bir vadi geçer ve kenti adeta ikiye böler. Güneyde Lykos Deresi vadisine ve Aksaray’a doğru inen, kuzeyde dik yamaçlarla haliç sahiline kavuşan yerde yer alan dördüncü tepeyle üçüncü tepeyi Valens kemeri (bozdoğan) birbirine bağlıyor. Dördüncü tepenin üstünde Bizans döneminde Havariyun Kilisesi varken, Osmanlı döneminde onun yerini Fatih Sultan Mehmed’in camisi almıştır.
Beşinci tepe Haliç’in hemen kıyısından dik bir yokuşla yükselir. Fener’in üstündeki, Çarşamba’ya geliriz. Yavuz Sultan Selim’in Camisi bu tepenin üzerinde yapılmıştır. Oğlu Süleyman’ın saltanat döneminde tamamlanan caminin mimarı kesin olarak bilinmez; ama tarzı, fetih öncesinin Osmanlı camilerini andırır.
Altıncısı, kentin en yüksek tepesi Edirnekapı’nın bulunduğu yerdedir. Bu noktada, mimar Sinan’ın kanuni’nin kızı Mihrimah Sultan için yaptığı mihrimah Camii’ni görüyoruz. Dört duvardaki dört büyük kemer kubbeyi destekler. Bu planda çok sayıda pencere açmak mümkün olmuştur ve bu nedenle burası İstanbul’un en aydınlık camisi ünvanını taşır.
Tepelerin altısı Haliç’e yakın sıralanırken, yedincisi Marmara’ya daha yakındır. Aksaray semtinden surlara ve Marmara sahiline kadar giden bölgede yer alan yedinci tepenin bir tepeden çok bir sırt olduğu da söylenebilir. Sırtın en yüksek noktasında, Sadrazam Cerrah Mehmed Paşa’nın yaptırdığı Cerrahpaşa Camii görülür. Erken 17. yüzyıl eseri olan caminin mimarı Sinan’ın kalfalarından Davut Ağa’dır.

İstanbul’un 7 tepesi Fotoğraf Galerisi

İstanbul’un 7 tepesi resimleri

İstanbul’un 7 tepesi · Etkinlik Yorumları

Benzer Etkinlikler

Roberto Guerra Toledo‘ALTİPLANO’ Fotograf ve Dokumalarla Şili-Bolivya Sergisi afiş

Roberto Guerra Toledo‘ALTİPLANO’ Fotograf ve Dokumalarla Şili-Bolivya Sergisi

Roberto Guerra Toledo ‘ALTİPLANO’ Fotograf ve Dokumalarla Şili-Bolivya Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, 22 Nisan-17 Mayıs 2014 tarihleri arasında Şili’li fotograf sanatçısı, mimar Roberto Guerra Toledo’nun ‘ALTİPLANO’ Fotoğraf ve Dokumalarla Şili-Bolivya sergisine ev sahipliği yapıyor!’ Bu serginin adı ALTİPLANO. Bolivya ve Şili yaylaları. Aymara dünyası ve Quechua dünyası. And’ların dünyası. Kadim dünya, evrenle ve kutsalla temas […]

Milli Saraylar Resim Müzesi afiş

Milli Saraylar Resim Müzesi

Milli Saraylar koleksiyonunda bulunan ve yaklaşık 200 tablonun yer aldığı Resim Müzesi Dolmabahçe Sarayı Veliahd Dairesi’nde açıldı.Milli Sarayların önemli projelerinden Dolmabahçe Sarayı Veliahd Dairesi Resim Müzesi dünyadaki örneklerinden ilham alarak Türkiye’de bir ilke imza atmaktadır. Sarayların en seçkin tabloları yeni mekanında. Dolmabahçe Sarayı Veliahd Dairesi Beşiktaş

Hayvanlar Dünyası World Of Animals Sergisi afiş

Hayvanlar Dünyası World Of Animals Sergisi

Hareket Eden Tepki Veren,Gerçek Boyutlardaki Hayvanlardan Oluşan “World Of Animals”Sergisi 1-13 Nisan 2014 Tarihleri Arasnda 212 AVM’Sizleri Bekliyor. Etkinlikler Ücretsizdir. Etkinlik Tarihi:01-13 Nisan 2014 Yer:212 İstanbul Power Outlet

Osmanlı’da Kadınlar Saltanatı Sergisi afiş

Osmanlı’da Kadınlar Saltanatı Sergisi

Osmanlı’ya Hükmeden Kadınlar Sergisi 4-13 Nisan Tarihleri Arasında Novada Ataşehir AVM’de Gezilebilir.

Nazım Hikmet’in Yolculuk Fotoğrafları Sergisi afiş

Nazım Hikmet’in Yolculuk Fotoğrafları Sergisi

Nazım Hikmet’in 1951′de Türkiye’den Ayrıldığı Yıldan Başlayarak Ölüm Tarihi Olan 1963′e Kadarki Yurt Dışında Geçirdiği Hasretlik Yıllarına Pek Çok Fotoğrafı Caddebostan Kültür Merkezi’nde Sergileniyor. Ziyaret Tarihi:27 Mart – 25 Nisan 2014 Yer:Caddebostan Kültür Merkezi